Hemoroid (basur) hakkında bilmek istediğiniz her şey.

Halk arasında dübür, basur, mayasıl olarak bilinen hemoroid, anal bölgede (bağırsak son kısmı) genellikle kabızlık sonucu oluşan toplar damarlardaki şişmelerdir. Anal bölgede, kabızlık sonucu oluşan basınç nedeniyle toplar damarlardaki kanın dönüş yapamaması ve orada birikmesi ile oluşur. Aşırı ıkınmaya bağlı olarak olaya zamanla bağ dokusunun esnekliğini yitirmesi ve sarkması da eklenir.

Bu olaya bazı araştırmacılar “makat bölgesinin varisidir” demektedir. Terim olarak doğru olmasa da, uzun süreli tedavilerde bacak varisleri ile hemoroid tedavileri benzerlikler göstermektedir.

NEDENLERİ

BELİRTİLERİ

 1. Rektal kanama ( makattan kanama)
 2. Makatta ele gelen şişlik (özellikle tuvaletten sonra)
 3. Akıntı, makatta ıslaklık
 4. Kaşıntı

ÇEŞİTLERİ

 • İç Hemoroidler:
  Genellikle hastalığın erken evrelerinde  görülür. Hasta tuvaletten sonra fışkırır tarzda ya da damla şeklinde kanamadan bahseder. Dışarıya çıkan ya da hastanın eline gelen meme yoktur. Muayenede anal kanalda hemoroid yastıkçıkları hissedilebilir. Anoskopla bakılırsa belirginleşmiş pakeler görülür.
 • Dış Hemoroidler:
  Genellikle iç hemoroidlerle birlikte görülür. Hemoroid memeleri makat dışına çıkmıştır. Makatın fizyolojisi bozulmuştur. Makatı destekleyen yastıkçıklar aşağıya doğru kayarak artık ele gelir hale gelmiştir.Ayrıca dış hemoroidler

  1. Basit
  2. Komplike (karmaşık)
  3. Tromboze (şiş ve ağrılı)
  4. Kronik

  olarak sınıflandırılır.

DERECELENDİRİLMESİ

TEDAVİSİ

CERRAHİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Yeni baslayan 1. derece hemoroidler medikal tedavi ile geçebilir. Kendinizi koruduğunuz takdirde bu hastalıkla bir daha karşılaşmayabilirsiniz.

2. ve 3. derece hemoroidler yine medikal tedavilerle düzelebileceği gibi sebat eden hemoroidler için;

AMELİYAT SONRASI

 1. Ameliyat sonrası ilk tuvalet kanlı olabilir. Bazen bu bir hafta sürebilir. 1 haftadan uzun sürerse mutlaka doktorunuza görününüz.
 2. Ameliyat sonrasındaki günlerde posalı yiyecekleri tercih ediniz. Komposto (özellikle kayısı kompostosu) önerilir.
 3. Kabızlık varsa mutlaka doktorunuza başvurunuz. Özellikle kabızlık durumunda makat bölgesini zorlamayınız.
 4. Ömür boyu mutlaka her sabah aç karnına bir bardak su içiniz. Ayrıca gün içinde sebze ya da salata tüketiniz.
 5. Kendinizi iyi hissettikten sonra düzenli yürüyüş yapınız.
 6. Hergün aynı saatte tuvalete çıkmaya özen gösteriniz.
 7. İlerleyen zamanlarda en ufak sıkıntınızda doktorunuzla iletişim kurup sorununuzu anlatınız.
 8. Önerilere mutlaka uyunuz.

SIK SORULAN SORULAR

Etiketler: , , , , , , ,

Eğer yazıyı beğendiyseniz ya da ekleyecekleriniz varsa, lütfen yorumunuz yazın veya RSS aboneliği ile yeni yazılardan anında haberdar olun.

Yorumlar

benimde basurum var ama
ameliyatta canım çok yanar diye korkuyorum birde benimkinden aşırı bir şekilde kan akıyor bu yüzden çok halsiz oluyorum günde rahatlıkla iki bardak kan geliyor yani ne yapacağımı bilemiyorum bana yardım edermisiniz

Merhaba,
Bu miktarda bir kanamaya neden olan hemoroid mutlaka tedavi edilmelidir. Longo stapler hemoroidektomi yönteminde ağrı minimumdur ve en fazla 3-4 gün içerisinde ortadan kalkmaktadır. Tüm işlem ağrısız bölge olan, makatın 4-5 cm üstünde yapıldığından, eski hemoroid müdahaleleri gibi ağrı, açık yara, pansuman ihtiyacı veya dikiş yoktur. İletişim bilgilerimizden bize ulaşmanız durumunda size her konuda yardımcı olabiliriz. Saygılarımla..
Dr.Murat Üstün

selamun aleykum 15 yildir bendede hemorid var cok rahatiz oluyorum inanilmaz muthis aci cekiom kanama her zmn olmuyor acilarima dayanamiom ameliyat olmakdan cok korkuyom yurdisinda kaliom alman dr guvenmiom ne yapcami bilmiom :(

Merhaba,
Genelde hemoroidlerde çok şiddetli ve kronik ağrı olmaz. Yakınmanızın fissür olma ihtimali daha yüksek. Fissür ameliyatı 15 dakikalık bir operasyondur ve ayaktan bile yapılabilir. İsterseniz Türkiye’ye geldiğiniz bir süreçte 1-2 gününüzü ayırarak halledebilirsiniz. Alman doktorlar hakkında genelde bütün hastalarımız aynı fikirde:) Saygılarımla..

Merhaba
Bendede hemoroid olduğunu tahmin ediyorum gün içinde batma ve kaşıntı yapıyor makatta ve tuvalatte resmen kabus oldu ben muayene olmak istiyorum ankarada muayene olabilceğim sizin bildiğiniz yada referans olabileceğiniz bir yer warmıdır teşekkürler.

Ares Merhaba,
Anlattığınız yakınmalar daha çok kronik anal fissüre benziyor. Ama yine de bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanız şart. Ankara’da Ankara Yıldırım Beyazıt Eğitim Hastanesi’nde Op.Dr.Köksal Bilgen’e gönül rahatlığıyla ameliyat olabilirsiniz, garanti veririm :) Saygılarımla..

merhaba
ben boğmaca usülü dedikleri hemoroid ameliyatı oldum 2 YIL sonra fissür ameliyatı oldum. normalde bir sorun yaşamıyorum ama cinsel birliktelikten sonra sıvı kan karışık akıntı ve şiddetli ağrılar oluyor. bu durumu doktorumla paylaşamadım

merhaba,

35 yasindayim, 8 yil once hemoroid ameliyati oldum, ancak yaklasik 1 yil once yeniden basladi. su anda da ilerlemis vaziyette. su an yurt disinda yasiyorum, cerrahi mudahale disindaki yontemleri arastirirken burada hal/rar denen bir yontem uygulandigini ogrendim. bana soylendigine gore agrisiz 15 dk’lik bir mudahale ve 2-3 gunde normal hayata donulebiliyormus. yeniden tekrar etme olasiligi da cerrahi mudahale ile ayni. bu yontem hakkinda goruslerinizi ogrenebilir miyim? Tesekkurler…

Merhaba Şükrü bey,
Anlattıklarınız fistül gibi görünüyor. Anal bölge ameliyatlarından sonra gelişebilen komplikasyonlardan biridir. Bazen abselerden sonra kendiliğinden de oluşabilir. O nedenle mutlaka tekrar muayene olmanızı öneririm. Geçmiş olsun dileklerimle..

Merhaba Mehmet Bey,
HAL yöntemi hemoroidin vasküler yani damarsal kökenine müdahale edilen bir yöntemdir. Dolayısıyla, son zamanlarda daha ağırlık kazanan mukozal etkene etkili değildir. Şikayetiniz kanama veya ıkınmakla çıkan memeler ise ameliyata yakın oranda başarı sağlar. Ancak mukozada aşağıya doğru sarkma varsa kısmi etkilidir. Damarlanmanın azalmasıyla memelerde küçülme sağlar ve mukozayı 0.5-1 cm kadar yukarıya toplar. Ama elbette Longo stapler hemoroidektomi kadar etkili değildir. Saygılarımla..

Merhabalar,
Büyük ihtimalle, 2.derece iç hemoroidim mevcut.
“procto glyvenol” kullanmam yeterli midir?
Teşekkürler

Merhaba,
Proctoglyvenol sadece lokal etkilidir. Mutlaka Daflon, Doxium gibi sistemik bir tedaviyle desteklenmelidir. Ama herşeyden önce tanınızın doğru şekilde konması için muayene olmalısınız. Saygılarımla..

Merhaba,
Anlattığınıza kadarıyla en az 3. derece hemoroidiniz ve hatta belki de eşlik eden fissürünüz mevcut. Mutlaka muayene olmalı ve uygun tedaviyi uygulamalısınız. Saygılarımla..

Merhabalar,
Yaklaşık 4 yıldır belirli aralıklarla makat’ta yanma ve kaşıntı sorunu yaşıyorum. Normalde bir kaç gün devam eder sonra sakinleşirdi. Ama 10 gündür sürekli devam ediyor, 2 gündür ise olay tamamen boyut değiştirdi. Oturamıyorum, sürekli acıyor. Makat’ın şeklinde ciddi deformasyon oldu. (Karnıbahar diye tabir edilen durum oluştu). O bölgede ciddi bir basınç ve damarlarda sertleşme oluştu. Hemen hiç kanama olmamıştı, şu anda da yok. Fissür’mü hemoroid’mi nasıl bilebilirim? Nasıl iyileşebilirim?

merhaba anal bölgenin iç kısmında tanecikler var.ilaç tedavisi görüyorum fakat 1 veya 2 hafta sonra yine nüks ediyor .ilaç olarak proktolok fitil dexsium anestol pomat ve vendios tedavim cevap veriyor yine şikayetlerim başlıyor.şikayetlerim de kaşıntı kanama ve şiddetli ahrı larım oluyor.ameliyat olmalımıyım.hikamet yerim t.dağ saygılar.

taner ada:
merhaba anal bölgenin iç kısmında tanecikler var.ilaç tedavisi görüyorum fakat 1 veya 2 hafta sonra yine nüks ediyor .ilaç olarak proktolok fitil dexsium anestol pomat ve vendios tedavim cevap veriyor yine şikayetlerim başlıyor.şikayetlerim de kaşıntı kanama ve şiddetli ahrı larım oluyor.ameliyat olmalımıyım.hikamet yerim t.dağ saygılar.

Merhaba,
Lokal tedaviler hemoroidde sadece geçici tedavi sağlar. Kaşıntı şikayeti ve kanama bana şikayetinizin hemoroide eşlik eden fissür de olduğunu düşündürüyor. O nedenle ve ilaç tedavisi geçici olarak fayda sağladığı için muhtemelen artık cerrahi tedaviyi düşünmeniz gerekecektir. Bu da muayene ile belirlenebilir. Saygılarımla..

Merhaba,
Yanıtlamakta geç kaldığım için özür dilerim. Anlattıklarınız ve şiddetli ağrı aslında fissüre uyuyor, ama sanırım eşlik eden evre III hemoroidiniz de var. O nedenle cerrahi tedaviyi düşünmelisiniz. Muayenede tam olarak konulacak tanıya göre uygulanacak tedavi de değişecektir. Geçmiş olsun dileklerimle..

merhaba bende de aynı sorun war ..24 yasındabir bayanım yaklaşık 10 gündür dıs kısmında yüzüysel oval br şişlik war..
prcto glvenol
daflon 500
anestol kortos ftl
ve bir de antibyotik kullanıyorum ama cok canım acıyor bazen ayağa kalkamıyorum sabah o kdr kötü ki
bir gün bayılıcam acısından diye yalnızken giremiyorum bile tvlte
bunun kesin tedavisini istiyorum lütfen yardımcı olun
napmalıyım nereye kime gitmeliyim..evden cıkamaz oldum lütfen yardım edin

Merhaba,
Anlattığınız daha ziyade perianal abse düşündürüyor. Bu durumda antibiotik tedavisi de gerekir. Ancak ayırıcı tanı ve kesin tedavi için mutlaka bir genel cerraha muayene olmalısınız. Saygılarımla..

iyi gunler doktor bey ben 5 hafta once hemoroid fussur ameliyati oldum yurtdisinda kaliyorum ameliyatim acik yara dikis falan yok klasik cerrahi yontemi halla agrilarim var bide hep akio doktorumu sordum normal dedi yara kapanmamis 6 haftada kapanir dedi hala bi degisme yok kirmizi bi ilacla tuvaletten sonra yikiyorum bana yardimci olursaniz sevinirim simdiden tskler.

Merhaba,
Yara kapanması ameliyata ve iyileşme özelliklerinize göre değişebilir. O nedenle bu konuda yorum yapmak doğru değil. Ancak, oturma banyosuna herhangi bir ilaç koymanıza gerek yok. Tek başına sıcak su yeterlidir. Bunun yıkama şeklinde değil, içine oturabileceğiniz bir leğene konan sıcak suya oturma şeklinde olması daha yararlıdır. Saygılarımla..

merhaba
Ben 1 ay önce 2.doğumumu yaptım.yaklaşık 3 yıldır basurum var.Ancak 2 haftadır dayanılmaz bir hal aldı.Çok az kanama oluor fakat kaşıntı v ağrı çok fazla.Ameliyat olmak için gün aldım fakat çocuğum için endişeleniyorum(emzirememe durumu)Biraz daha daanmalı mıyım farklı bir dr daha mı muayene olmalıyım bilmiorum.ilk defa muayeneye gittim.ilaçlık bir durum değil dediler.Çok endişeliyim neyi tavsiye ediorsunuz?psikolojim bozuldu artık.kabızlık gibi bir sorunum yok çok şükür.buna rağmen sıkntı çekiyorum.yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim.

doktor kronik çatlak olduğunu söylemişti unutmuşum.2mart ameliyat günüm.çocuğm tekrar emmezse diye korkuyorum.kusura bakmayın.teşekkürler.

merhaba 26 yasındayım aralıklarla makatta kanama meydana gelıyor endıselendıgım ıcın ınternete baktım sonuc olarak bende rahatsızlık duydum kan gelmesı cok olmadıgı ıcın fazla onemsemıyorum ama yardımcı olursanız sevınırım

Merhaba,
Miktarı çok olmasa da makattan kanama önemli bir belirtidir. Mutlaka muayene olmanızı öneririm. Saygılarımla..

Merhaba,
Kronik anal fissürün etkili ve kalıcı tedavisi ameliyatla olur. Korkulacak bir ameliyat değildir. Saygılarımla..

merhabalar
1.5 ay önce sezaryen doğum yaptım.hamilelik süresince uzun süreli bir kabızlığım olmadı ve hemoroid sorunu da yaşamadım.fakat 3 günden beri makatımda hafif acıma hissediyordum ve tespih tanesi büyüklüğünde 2 adet şişlik olduğunu gördüm.sanki su toplamış gibi.daha önce hiç böyle bir şikayetim olmadı ve çok nadiren kabız olurum.acaba bu hemoroidmidir?kendiliğinden geçer mi yoksa daha da büyür mü?
dra gitmek çok zor geliyor ne yapmalıyım?
teşekkürler…

Merhaba,

Bende yaklaşık 4-5 yıldır çok seyrek olarak kabızlık dönemlerimde kanama oluyordu. Ancak en son tuvaletimde kanama ile birlikte küçük et parçaları geldi. ne olduğunu anlamadım. Daha sonra kanama kesildi. herhangi bir ağrım yok. acil bilgi lütfen

Merhaba bende de sanırım hemoroid var fakat ağrılı dönem sadece bir kez tekrarladı procto gly. adında bir krem ve daflon ilaç kullandım. Ağrı kaşınma vs. hiç biri yok ama şişlikler hala mecvut ve arada kabızlık sıkıntısı çekiyorum ama yediklerime dikkat ettiğimde bu sıkıntıda ortadan kalkıyor yani ağrı vs. zorlanma olmuyor ama şişliklerde geçmiyor sizce neden olabilir?

Merhaba,
Hemoroid pakeleri iyileştikten sonra normalden biraz iri olarak kalabilir. Şikayetiniz yoksa önemli değildir. Ancak kabızlığı düzeltmeniz tekrarı engellemek için yararlıdır. Saygılarımla

hocam merhaba ben 4 gün önce hemoroid ameliyatı geçirdim belden aşağısı uyuşturularak ve doktorum atar damarları bulup bağlayacağını söyledi,operasyonun adını söylemedi(özel hastanede oldum ve 600 tl para ödedim+sgk lıyım) makatta açık yara yok fakat ilk dışkılamada kan geldi ve şu anda ilaçlarıma devam ediyorum ama hala kabızlığım var (laktasif kullanıyorum) tam boşalamıyorum ve ıkınmak canımı yakıyor hastanede 1 gün kaldım iyileşme süreci ne kadar sürer.ve nasıl bir beslenme yolu izlemeliyim.teşekkür ederim.

Merhaba,
Uygulanan yöntemin adı HAL (Hemoroidal Arter Ligasyonu) dur. İşlemden sonraki ilk 5-6 gün kanama olması normaldir. Kabız kalmamanız önemlidir. Bol lifli gıda ve bol su almanız, gerekirse Dulcolax gibi bir ilaç kullanarak kabız kalmamanız gerekir. Saygılarımla..

beninde bagsurum var genellikle kanama acı agrı hissediyorum 15 yaşındayım genellikle şişmanlarda oluyormu?????

Merhaba,
Genellikle obezite hemoroidi arttıran bir nedendir. Ancak sizin yakınmalarınız fissüre bağlı da olabilir. Mutlaka muayene olmalısınız. Saygılarımla..
Op.Dr.Murat Üstün

hocam merhaba ben 11 ekimde klasik hemoroid ameliyatı oldum. ağrılarım belirgin ölçüde azalmıştı tek şikayetim tuvalete çıktıktan sonra 4 5 saat süren aşırı dışkılama hissi, altıma yapacakmışım gibi hissetmem ve bunlarla aynı anda karnımda gurldamalar ve şişkinlik hissi ve 4 5 saat sonunda gaz çıkarmamla(bu gaz çıkarma bir dahaki tuvalet çıkışına kadar sürekli oluyor) bunun azalma eğilimine girmesiydi.dün ameliyatı yapan doktora gittim ve parmakla muayene sırasında dayanılmaz bir acı duydum ve birkaç dakika sğren bu işlem sonrasında dilatasyon yaptığını söyledi sürekli dışkılama hissiyle ilgili şikayetimede psikolojik dedi yok öyle bişey dedi ve ben hala bu şikayeti en üst safhada yaşıyorum ve üstüne üstlük dünkü muayenenin ardından tekrar ameliyat sonrası agrılarımı duymaya başladım. bu dışkılama hissinin sebebi nedir ve geçicimidr? eğer ki geçiciyse ne kadar daha sürecek? gerçekten hayatım alt üst oldu. cevabınız için şimdiden teşekkür ederim..

ben 38 yaşındayım açıklamalarınıza göre üçüncü derece hemoroid hastasıyım. Daha önce genel cerrah tarafındaniç hemoroidlerim kesilerek alındı. ama yine tekrarladı tuvaletten çıkınca ağrım oluyor ve her seferde olmasada kanama oluyor. Ankarada ameliyat olabileceğim bir hastane tavsiye edebilirmisinz teşekkür ederim

mrh, benim hemoridim bayağı yüyümüş vaziyette.doktora gittim ameliyat dedi korkulacak birşey değil bizim küçük bi robotumuz var onunla 10-15 dk.sürüyor acısız ağrısız ve şu sıralar ameliyat olursam tekrarlama olmayacağını ancak son aşamaya geldiği için 1-2 ay sonra ameliyat etse bile tekrarlayacağını söyledi.1.200 tl de ücreti ssk.lıyım.bahsetmiş olduğu robot sizin söylediğiniz şeymi acaba?ne yapacağımı şaşırdım.ben ileride tekrarlayabilir ve ameliyattan sonra dışkı tutamama sorunu oluyor diyorlar.o yüzden tedirkinim.lütfen yardım edin.böyle bi şey olabilirmi kendi dr sorduğumda onlar çok geç kalmışlar o yüzden dedi.cvp.bekliyorum.tşk.ler.

Yorum Yazın

(gerekli)

(gerekli)